Astrobiológia v Európe - Existuje vôbec?

Autor: Alexander Smirnov | 26.1.2005 o 10:00 | Karma článku: 3,25 | Prečítané:  1450x

V mojom predchádzajúcom článku o astrobiológii v USA som si predsavzal venovať podobný priestor informáciám o tejto vede v Európe. Už vtedy som naznačil, že v porovnaní s NAI - jej sesterskou organizáciou v USA hrá EANA len druhé husle. Nasleduje moja polemika ... o tom čo spôsobuje tieto rozdiely.

 Zdroj: ESA/EANA
Ako som už písal, NAI je inštitút, ktorý založila a financuje v plnom rozsahu federálna vláda USA. A hneď sme sa dostali k prvému problému: financie. V prvom roku založenia operoval NAI rozpočtom rádovo 4-5 miliónov USD ročne, ale keďže nápad sa uchytil a ukázal sa ako produktívny - ročný rozpočet vystúpal na 15 miliónov ročne v roku 2000. European Exo/Astrobiology Network Association (EANA) podobným rozpočtom nedisponuje, dokonca sa mu ani nepribližuje. Nemám k dispozícii presné čísla, ale tu je dôvod, prečo to tvrdím. EANA je vedecká spoločnosť - voľné zoskupenie ľudí s podobnými záujmami. Napríklad ako Slovenská Geologická Spoločnosť, kde členovia platia členské, ktoré je - mimo sponzorstva - hlavným zdrojom príjmu. A to je jeden z kameňov úrazu. Všetko to čo robí astrobiológiu v USA úspešnou - v Európe absentuje. Chýba koncepcia rozvoja, spolupráca, interakcia medzi jednotlivými členmi EANA. Európsky astrobiologický výskum roztratený po univerzitách, kde je zastúpený jedným - dvoma profesormi. Rozdiely sú badateľné aj v konferenciách. Zatiaľ čo tie americké sa tešia popularite a zúčastňujú sa ich vedci z Japonska, Južnej Ameriky aj Japonska - tie Európske sú poctené mimoeurópskymi návštevami len zriedka. Jednou z príčin je aj monotématickosť konferencií EANA - ako napriklad naposledy "Mars". Takýto koncept odradí tých návštevníkov, ktorí sa Marsom nezaoberajú. A to je žiaľ väčšina.

Situácia v astrobiológii je žiaľ len jeden z príkladov, kedy EU v porovnaní z USA ťahá za kratší koniec pomyselného lana. Dôsledkom je úplne pochopiteľný "brain drain". V roku 2003 som na NAI konferencii v Phoenixe počúval prednášku viceprezidentky EANA Pascal Ehrenfreund z Holandska. V tejto prednáške spomínala práve brain drain z EU a vyzvala všetkých prítomných v sále, čo majú záujem o takýto výskum v EU nech sa s ňou neskôr skontaktuje. Môj optimizmus, že mi ponúkne aspoň nejakú radu, ktorá mi uľahčí návrat do Európskej vedckej komunity však prudko opadol po tom, ako mi poradila ostať v USA, pretože v EU to nemá úroveň. Neveril som vlastným ušiach, ale potom ako som sa porozprával s pár vedcami z Nemecka som uznal, že mala asi pravdu (čo síce neznamená, že tu ostanem, ale optimizmu mi to nepridalo).

Vyriešením týchto problémov malo byť nedávne prevzanie formálnej záštity nad EANA Európskou vesmírnou agentúrou (ESA). ESA má však dosť svojich problémov a tak sa jej EANA len pletie pod nohy a zbiera omrvinky zo stola. Stačí sa len prezrieť webstránky oboch inštitúcií - obe sú síce pekné a účelné na pohľad, ale len na jednej z nich to kypí aktivitou. Rozhodnite Vy, ktorá to je.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?