"Land of the Free" alebo odvážte sa požičať si z knižnice Korán

Autor: Alexander Smirnov | 6.7.2005 o 12:32 | Karma článku: 12,95 | Prečítané:  5800x

Priznám sa, že keď som písal môj ostatný spot o (ne)kosení trávnika v najslobodnejšej krajine sveta, netušil som, že pár nasledujúcich dní mi priniesie ďaľší šok. Tentoraz však vynechám satirický podtón, pretože sa mi do opisu tejto udalosti nehodí. Tiež je potrebné povedať, že tento príbeh sa nestal mne, ale dobrému kamarátovi jedného z mojich kolegov. Takže poďme nato ... poďme si požičať do knižnice svätú knihu Muslimov: Korán.


Those who don't know history are destined to repeat it.
(Tí čo nepoznajú históriu sú odsúdení ju opakovať)


Dotyčný - nazvime ho pre potreby tohto príbehu John Smith - je doktorand, zahraničný študent z Európy a má štipendium na jednej z miestnych univerzít. Študuje politické vedy a momentálne pracuje na zadaní. Nič moc, možno domáca úloha, možno seminárka. O Koráne. Keďže o tejto téme veľa nevie, jeho kroky vedú celkom pochpiteľne do knižnice. Procesom známym snáď každému z nás si vypožičia Korán a ide domov študovať.

Na druhý deň ráno zvoní zvonček. Rozospatý schádza ku dverám a pýta sa kto to je. Odpoveď spoza dverí ho okamžite preberie: "Pán Smith, tu je FBI, máme pre Vás pár otázok". Dvaja agenti ako vystrihnutí z akčného filmu vstupujú do vnútra a zistení totožnosti sa začnú pýtať veľa otázok:

"Kde pracujete?"
"Vypožičali ste si z knižnice XY dňa toho a toho Korán?"
"Načo Vám je Korán?"
"Chcete sa konvertovať na Islam?"
"Ste členom nejakej protivládnej organizácie?" a podobne.

Po polhodinke nenásilného, kvázi priateľského rozhovoru sa odporúčajú. John v panike zoberie Korán a okamžite ho vráti do knižnice. Profesor mu na druhý deň zadá inú tému. O Koráne sa totiž v súčasnej Amerike asi písať nesmie. Skúsim to formulovať trochu inak: písať sa môže, ale asi je predsa lepšie nepísať ak nechcete aby sa Vám FBI pozvalo na popoludnajšie posedenie pri čaji. Pamätáte sa na film "Seven" kde Morgan Freeman a Brad Pitt vystopovali vraha pomocou kníh, ktoré si požičal z knižnice? Dodnes sa pamätám ako som v vtedy kine rozmýšľal, či to tak funguje aj v realite, či knižnice v USA naozaj hlásia FBI/CIA kto si požičal Mein Kampf a podobne. A teraz, 10 rokov po premiére tohto filmu vidím, že asi áno. A na zoznam bol zjavne pridaný Korán.

Zaujímavé boli reakcie mojich amerických kolegov na katedre: každý bez výnimky bol z toho zhnusený, ich prirovnania varírovali od fašizmu až po stalinizmus, ale v jednom sa zhodli všetci. Za všetko môže United States Patriot Act, zákon, ktorý podľa veľa američanov výrazne obmedzuje ich osobné slobody. Príbeh Johna Smitha je len ďaľším v celej sérii podobných prípadov. USPA totiž veľmi vágne definuje termín "terorista", podobne ako komunistické zákony v Československu kedysi vágne definovali termín "triedny nepriateľ". Obšírny zoznam výhrad k USPA je na stránkach ACLU.

Paralela s komunistickými maniermi pokračuje ... v knihe Jaroslava Brodského "Řešení Gama". Jeho zabásli potom ako nafingovali, že ho v aute čaká profesor Kališ (rozumej triedny nepriateľ). Brodský sa dostal do problémov lebo bol intelektuál, veriaci, mal "nesprávne" názory a stýkal sa s "nesprávnymi" ľuďmi. Bol "odsúdený" a skončil v uránových baniach. (Doporučujem prečítať celú knihu, je to takmer neuveriteľný príbeh). Komunistami obľúbené "Kto nie je s nami, ide proti nám" si našlo cestu do úst prezidenta Busha v jeho prejavoch po roku 2001: "You are either with us or against us". John Smith v uránových baniach síce neskončí, ale zato sa podľa jeho vlastných slov bojí. Bojí sa toho, aby ho nechali doštudovať a bojí sa toho aby jeho rodičia, ktorý sú dlhodobo legálne v USA nestratili prácu a neboli vyhostení.

Komu takáto atmosféra strachu prospieva mi nie je známe - zvlášť v akademickom prostredí. Niekde ale sedí niekto, kto to odobril a povedal si: "What a good idea!". Podľa množstva článkov v renomovaných vedeckých časopisov Nature a Science, začína americká veda a výskum trpieť nedostatkom kvalifikovaných študentov ... rodení američania o prírodné vedy nemajú záujem a nové imigračné zákony sťažujú získanie víz pre nových doktorandov, postdokov a hosťujúcich výskumníkov. Vedecká komunita v USA bije na poplach, ale ich prosby padajú na hluché uši. A nič nenasvedčuje skorej zmene momentálneho statusu.

No a na záver ešte jedna hádanka: Jeden z týchto plagátov sa objavil minulý mesiac v Baltimore na železničných staniach. Ktorý z týchto dvoch plagátov moderný americký a ktorý je ten sovietsky propagandistický? Neviem ako Vám, ale mne sa zdajú rovnaké. Správne odpovede sú na konci článku.
A)
B)

Týmto sa pochopiteľne nesnažím Vám nahovoriť, že v USA vládne komunizmus alebo že tu nebodaj pomaly nastáva éra štátneho teroru. Dejú sa tu však niekedy veci, nad ktorými mne ... a mnohým američanom zastáva rozum stáť. Toto je určite jedna z nich.
Správna odpoveď:
A) Baltimore
B) Sovietska propaganda. Pozrite si celú stránku, stoji za to.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?