Pozrite sa na svet pomocou elektrónov

Autor: Alexander Smirnov | 5.10.2005 o 12:43 | Karma článku: 13,45 | Prečítané:  5447x

Skenová elektrónová mikroskopia, po anglicky Scanning Electron Microscopy (SEM) je vybudovaná na pomerne jednoduchom princípe a umožňuje vedcom vidieť veci neviditeľné ani tým najlepším optickým mikroskopom. Pomocou SEM je totiž možné dosiahnuť zväčšenia až okolo stotisíc krát! Inými slovami, ak voľným okom ledva rozoznáte nejaký fliačik, nerovnosť alebo chybu na výrobku, pomocou SEM by ste ju zbadali aj ak by bola stotisíc krát menšia. Ak Vás zaujíma mikrosvet, pozrite si nasledujúcu minigalériu, ktorú som nazbieral za posledných pár rokov riešenia rôznych vedeckých projektov.


Celkový pohľad na SEM na katedre materiálov na SUNY Stony Brook. Samotný mikroskop je naľavo a tak väčšinu stola zaberá ovládanie.

Na začiatok hádam kúsok nenáročnej teórie a tak ak nemáte záujem, kľudne sa túto časť vynechajte a prejdite rovno na galériu. Vzorka (napr. úlomok minerálu alebo prášok) sa nalepí na kúsok uhlíkovej pásky, páska na hliníkový držiak, ktorý sa vloží do vzorkovej komory. Všetok vzduch z komory sa vypumpuje pomocou vákuovej pumpy, pretože molekuly plynov by prekážali elektrónom vyrazeným zo vzorky v ceste. Zdroj rentgenového žairenia produkuje prúd elektrónov, ktorý dopadá na vzorku a pohybuje sa po nej po riadkoch (skenuje). Keď elektróny zo zdroja dopadnú na vzorku, vyrazia z nej tzv. sekundárne elektróny, ktoré sú zachytávané detektorom a premenené na obraz. Celá vzorka musí byť vodivá a preto sa pokrýva veľmi tenkým povlakom zlata.

Pohľad do vákuovej komory. Vzorky sú už nalepené na hlinníkovom držiaku, pokovené zlatom a centrované priamo pod zdrojom žiarenia.Kryštály magnetitu (Fe3O4) vykryštalizované počas vysokoteplotnej reakcie čistého železa s vodou. Horný obrázok zväčšnie 17000 krát, dolný 48000 krát.


Zrnko zliatiny niklu a železa (Ni81Fe19) pripomínajúca usmiatu tvár :-). Zväčšenie 6000 krát.


Kostrovitý kryštál kovového niklu (Ni). Zväčšenie 51000 krát.


Kryštál brucitu (Mg(OH)2), ktorý vznikol počas vysokoteplotnej reakcie čadiča (bazaltu) s vodou. Zväčšenie 5300 krát.


Kryštál hydroxidu horčíka a železa (MgNi(OH)2), ktorý vznikol pri vysokoteplotnej reakcii Ni-olivínu s vodou. Zväčšenie 4800 krát. Chvíľu sme si mysleli, že sme našli nový minerál a tak sme mu dali pracovný názov "stonybrookite" podľa univerzity, na ktorej študujeme. Nakoniec vysvitlo, že je to len fáza s prechodným zložením medzi dvoma známymi minerálmi.Dve podoby "hrdze" (FeOOH). Oba obrázky pochádzajú z vysokoteplotného experimentu s kovovým železom. Horný obrázok zväčšenie 38000 krát, dolný 27000 krát.


Kockovitý kryštál violaritu (FeNi2S4), ktorý vznikol počas vysokoteplotnej reakcie čadiča (bazaltu) s vodou. Zväčšenie 51000 krát.


Kolienkový zrast dvoch kryštálov rutilu (TiO2) z jedného z nízkotatranských potokov. Zväčšenie 180 krát.


Dvojička (zrast) arzenopyritu (FeAsS) z Nízkych Tatier. Zväčšenie 180 krát.A takto to vyzerá, keď si nedáte pozor a do vzorky Vám padne z brady chlp :-). Na pozadí vidieť už spomínané kostrovité kryštály niklu. Horný obrázok zväčšenie 270 krát, dolný 6000 krát.

A na záver hádanka. Je to vzorka zo Slovenska, z Nízkych Tatier (Zväčšenie 600 krát). Čo je to?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?