"Extrémisti" z Greenpeace

Autor: Alexander Smirnov | 13.1.2006 o 10:13 | Karma článku: 6,62 | Prečítané:  2798x

Dnes v podvečer ma upútala na SME správa, o tom, že Greenpeace sa obáva zneužitia koncepcie o extrémizme. V očakávanej diskusii ku článku sa tradične stretli v búrlivej debate proponenti a odporcovia takejto koncepcie. Hovorca hnutia Greenpeace označil vágnosť v definíciách ako zneužiteľnú na boj proti nepohodlným kritikom politiky - či už domácej, zahraničnej alebo environmentálnej. Sú ale obavy Greenpeace opodstatnené?

Pozrime sa najprv na definíciu extrémizmu, napríklad priamo na stránke Ministerstva vnútra SR. Po prezrení stránky, som dospel k názoru, že definícia extrémizmu nie je vždy aboslútna, ale relatívna, podobne ako povedzme zlo alebo tolerancia. Podpaľovanie aút alebo fyzické útoky na menšiny (alebo otvorené nabádanie na ne) bez váhania takmer každý označí za extrémistické. Právom - a podľa práva. Ale čo v prípade demonštrácie proti potratom, ktorá na niekoľko hodín paralyzuje premávku v meste. Koľko z Vás by ju označilo za extrémistickú? A demonštráciu pri vybudovaniu atómovej eletrárne, ktorá na niekoľko hodín zastaví premávku? Pre koľkých z Vás by to naplnilo podstatu extrémizmu? Ešte jeden príklad ... trochu na absurdnej strane, ale stále vyjadrujúci problém s vágnosťou definície extrémizmu. V roku 2001 sa na SME objavil článok, kde SDĽ označilo SMK za "liberálno-pravicovú-extrémistickú koalíciu". Stačí Vám? Mne áno.

Pravdepodobne jedinou západnou demokraciou, kde je podobne vágna definícia terorizmu aktívne využívaná (zneužívaná) je USA. Špehovanie a inflitrácie rôznych združení, ktoré sa angažujú v protivojnovom, náboženskom, evironmentálnom alebo animal rights aktivizme tu prekročilo medze slušnosti. Keďže takmer isto budem označený za chorobne protiamerického, kľudne mi neverte a presvedče sa sami. Keď zadáte "USA spying activists" do news.google.com môžete si prečítať o tom správy z novín z oboch strán politického spektra. A áno, spomína sa aj Greenpeace. Aj napriek slovíčku "peace" v ich názve ich považuje súčasná administratíva za možných teroristov, zbiera o nich informácie a infiltruje ich mítingy. A nielen Greenpeace, ale aj Catholic Workers. Aj quakerov. Quakerov !!! A verejnosť? Takmer presná polovica američanov takýto postup FBI a NSA schvaľuje a druhá nie. Ukážková vágnosť definície v akcii. Ďaľším notorickým zneužívateľom, ktorý má už dlhoročnú tradiciu je komunistická Čína. Na rozdiel od USA, sa však ohľadom ľudských práv v Číne majú ešte majú čo učiť. Aby som zachoval férovosť, snažil som sa nájsť zmienky o takomto zneužívaní vo zvyšku západného sveta vrátane Austrálie a Nového Zélandu, ale bolo ich celkovo veľmi málo a ani jeden takej magnitúdy ako v USA. Podobne to bolo so servisom LexisNexis.

Keďže žijem v USA a diskusie o zbieraní inteligencie o neškodných občianskych združeniach sa už takmer denne pretriasa v televízii, rádiu a novinách, plne chápem obavy Greenpeace. A zvlášť na Slovensku, kde sa vládna garnitúra tak preukrutne snaží emulovať tú americkú. Budem však dúfať, že nakoniec prevládne rozum nad emóciami a k ničomu takému nedôjde. Ako poznamenal jeden čitateľ v diskusii k pôvodnému článku: "Boj proti extrémizmu nemôže byť bojom proti slobode a demokracii".

A na záver nezabúdajme, že členovia Greenpeace majú už s extrémizmom skúsenosti ... po tom ako ich Rainbow Warrior poslala v roku 1985 francúzska tajná služba ku dnu pomocou dvoch náloží. Aj s jedným členom posádky.

Poznámka: Servis news.google.com, podobne ako tradičný web search len indexuje a prehľadáva správy a tak predpokladajme pre potreby tohto článku, že je nezávislý.

Dodatočné opravy:
1) "slúsenosti" na "skúsenosti". Vďaka Petrovi.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?