Potlesk. Neutíchajúci potlesk.

Autor: Alexander Smirnov | 1.2.2006 o 8:04 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1891x

Tak som dnes pozeral ako sa prezident-dyslexik trápi s jeho správou o stave únie. Ponechám jej obsah bez komentára. Teda až na jeden. Pri pohľade na kongres, ktorý sa po každých dvoch troch vetách zdvíha zo sedadiel s potleskom ako tlupa trénovaných šimpanzov, som si spomenul na komoušské záznamy z generálneho zjazdu KSČ alebo Federálneho zhromaždenia. Tam sa tiež celá sála ako zmyslov zbavená zdvíhala zo sedadiel keď Gusto alebo jemu podobný pohlavár zapotil niečo, čomu sa patrilo zatlieskať. Ani nie tak preto, čo bolo povedané, ale preto, kto to povedal. Akurát dnes boli ľudia v sále lepšie oblečení.

Na chate máme dodnes odloženú knihu v červenom obale, v ktorej je slovo po slove zaznamenané čo sa na tom onom zjazde hovorilo. Pred pár rokmi sme ju s kamarátmi našli a výborne sme zabávali sa na tom, ako bol text popretkávaný slovami ako "Potlesk", "Neutíchajúci potlesk", "Potlesk a prevolávanie na slávu ZSSR". To asi aby bolo na veky vekov zaznamenané, aký obrovský úspech daný príhovor zožal a aby sa v takom návale superlatív zabudlo na to, že skutočnosť sa líši od reality. Tú knihu nemám po ruke, ale hádam nasledovných pár viet poslúži ako dobrý príklad.

Predseda FS A. Indra: Vazene soudruzky poslankyne, vazeni soudruzi poslanci, vazeni hoste, zahajuji 6. spolecnou schuzi IV. volebniho obdobi Snemovny lidu a Snemovny narodu Federalniho shromazdeni Ceskoslovenske socialisticke republiky. Predevsim mi, soudruzky a soudruzi, dovolte, abych vasim jmenem uvital generalniho tajemnika ustredniho vyboru Komunisticke strany Ceskoslovenska, prezidenta republiky s. Gustava Husaka. (Potlesk.) 
Uprimne vitam i dalsi vedouci predstavitele komunisticke strany, funkcionare organu Narodni fronty, predstavitele spolecenskych organizaci, politickych stran a cleny federalni vlady, vedene jejim predsedou soudruhem Lubomirem Strougalem. (Potlesk.) 
Jsme radi, ze nase pozvani prijali take predstavitele diplomatickeho sboru akreditovaneho v Praze a uprimne je vitam. (Potlesk.)
Soudruzky a soudruzi, predsednictva Snemovny lidu a Snemovny narodu navrhla na svych schuzich 19. rijna konat spolecnou schuzi snemoven s programem, ktery jste obdrzeli pisemne. Z casovych duvodu doporucuji, abychom dnes po prvnich ctyrech bodech zaradili bod 15 - mezinarodni umluvu o ochrane rostlin a zitra pokracovali projednavanim dalsich bodu. Zvyšok je tu.

No a takto zaznamenala včerajší prejav o stave únie kancelária prezidenta USA. Tu sa tiež rozhodli naveky zachytiť salvy potlesku takým istým spôsobom ako v onej spomínanej knihe s červeným obalom. Akurát tu sa tu neprevolána na večnú slávu USA. Teda aspoň zatiaľ nie.

THE PRESIDENT: Mr. Speaker, Vice President Cheney, members of Congress, distinguished citizens and fellow citizens: Every year, by law and by custom, we meet here to consider the state of the union. This year, we gather in this chamber deeply aware of decisive days that lie ahead. You and I serve our country in a time of great consequence. During this session of Congress, we have the duty to reform domestic programs vital to our country; we have the opportunity to save millions of lives abroad from a terrible disease. We will work for a prosperity that is broadly shared, and we will answer every danger and every enemy that threatens the American people. (Applause.)
In all these days of promise and days of reckoning, we can be confident. In a whirlwind of change and hope and peril, our faith is sure, our resolve is firm, and our union is strong. (Applause.)
This country has many challenges. We will not deny, we will not ignore, we will not pass along our problems to other Congresses, to other presidents, and other generations. (Applause.)
We will confront them with focus and clarity and courage. During the last two years, we have seen what can be accomplished when we work together. To lift the standards of our public schools, we achieved historic education reform -- which must now be carried out in every school and in every classroom, so that every child in America can read and learn and succeed in life. (Applause.) Zvyšok je tu.

Okrem označenia miest, kde sa tlieskalo sa oba prejavy podobajú ešte v jednom. Sú plné prázdných slov. Plné drístov. Veľa sa nahovorilo a málo sa povedalo. A z toho, čo sa povie sa ešte menej premení na realitu. Ale to je hádam typické pre všetkých politikov. A počúvajúc niektoré názory, vôbec to nemusí byť na škodu.

A nie, netvrdím že USA sa stáva totalitou. Len, že niektoré veci sa s časom moc nemenia.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?