reklama

Nechajte astrobiológiu žiť!

Z môjho prvého článku o astrobiológii priam sršal optimizmus. Astrobiológia, mladá a dymanicky sa rozvíjajúca interdisciplinárna veda kypela životom ... a financiami. Dnes, 8 rokov po založení Astrobiologického Inštitútu NASA je nálada neporovnateľná. Neporovnateľne pesimistická. Pred niekoľkými dňami bol odsúhlasený nový rozpočet NASA, v ktorom výrazne utrpelo veľa grantových programov, ale najmä tie spadajúce do kategórie vied o Zemi (Earth Science). Škrtom v rozpočte sa nevyhlo viacero misií aj napriek tomu, že ich realizácia aj financovanie boli už dávno odsúhlasené (napríklad TPF - Terrestrial Planet Finder). Pre astrobiológiu znamenal tento rozpočet obrovský škrt – 50%, aby som bol konkrétny. Granty pre exobiologický výskum boli podľa mojich informácií na rok 2007 zrušené úplne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Na povrchu je však zdanlivo všetko v poriadku. Navrhnutý rozpočet pre fiškálny rok 2007 je však v súlade s prezidentovou víziou o dobývaní vesmíru, ktorú predstavil v Januári roku 2004. Jej súčasťou je napríklad dokončenie Medzinárodnej vesmírnej stanice ( International Space Station ), vývoj raketoplánu novej generácie ( Crew Exploration Vehicle) a ďaľšia explorácia Mesiaca a Marsu robotmi, a v budúcnosti aj ľudskými posádkami. Počas ostatných týždňov mala americká vedecká komunita zmiešané pocity. Celkový rozpočet NASA sa síce zvýšil, ale v rámci NASA malo dôjsť k výraznému prerozdeleniu financií tak aby bolo v súlade s prezidentovou víziou. Niektorým vedcom sa zdá, že celý tento kencept zapácha nezmyselnými naháňačkami do vesmíru medzi USA a ZSSR z čias studenej vojny.

Je jednoduché viniť ostatné úspechy Čínskeho vesmírneho programu, ale podľa mojej mienky stojí za tým niečo iného. Bush sa sám považuje za vizionára, ktorý hovorí s Bohom a ktorého úspechy bude súdiť až história a historici. Preto ho netrápi, že jeho prezidentovanie schvaľuje podľa posledných prieskumov verejnej mienky len 36 percent Američanov. A poslať človeka na Mars alebo na Mesiac je tak isto ambiciózne ako dosiahnuť mier na Blízkom východe, aj keď je ťažko odhadnúť čo sa podarí skôr. Busha netrápi, že všetky programy NASA, ktoré nesúvisia s jeho víziou zažijú finančný šok. Že, len na Astrobiologickom rozpočte závisí 222 vedeckých inštitúcií vrátane 38 z 50 najlepších univerzít a vyše 100 múzeí vo všetkých 50 štátoch. A stovky študenov a doktorandov. Tu je dôležité zdôrazniť, že aj napriek tomu, že v tomto článku spomínam astrobiológiu, škrty sa dotýkajú napríklad aj misií, ktoré mali za úlohu sledovať globálny klimatický vývoj Zeme.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu


Mapa inštitúcií s astrobiologickým výskumom. Prevzaté zo SETI/Astrobio.

Aj napriek tomu, že k dostavaniu ISS rastie vo vedeckej komunite v USA odpor, dôvoďme pre potreby tohto článku, že k jej dobudovaniu je USA viazané medzinárodnými zmluvami. S týmto úzko súvisí aj problém raketoplánov, ktoré sú už v prevádzke od začiatku 80-tych rokov. Nikto nespochybňuje, že sú nebezpečné, neefektívne a staré. Na ISS však lietať treba, a tak treba na obnovu raketoplánov vynakladať stále nové finančné prostriedky. Väčší problém majú však vedci s posielaním ľudí na Mesiac a Mars. Hneď po prezidentovom prejave v roku 2004 poznamenal Jon Stewart v jeho " spravodajskej " relácii, že by bolo treba Bushovi povedať, že Američania na Mesiaci už niekoľkokrát pristáli. Ešte horšie to je s Marsom. Ako mi povedal jeden z členov súčasnej misie Mars Exploration Rovers, posielať tam ľudí nedáva absolútne žiadny zmysel, pretože za tie isté peniaze by NASA dokázala poslať na Mars niekoľko robotických misií. Vo svetle fantastických výsledkoch Spiritu a Opportunity existuje pre takéto misie aj podpora verejnosti a práve vyvíjaný rover s menom „ Marťanské vedecké laboratórium “ (Mars Science Laboratory) má byť žartovne povedané ako „Spirit a Opportunity na steroidoch“.

V nedeľu začína vo Washingtone, DC Astrobiologická vedecká konferencia a niet pochýb, že nálada bude výrazne pochmúrnejšia ako v predošlých rokoch. Rozmýšľam, či pripojím na koniec mojej prezentácie naliehavú, ale pre ľudí v sále už otrepanú prosbu: „Let Astrobiology Live!“. Ako cudzí štátny príslušník si totiž nemôžem dohodnúť osobné stretnutie s mojim senátorom alebo kongresmanom, tak ako to urobilo veľa mojich kolegov. Otázkou zostáva, čo na praví stále viac nivočený obraz NASA v očiach americkej verejnosti. Dokáže opätovné pristátie na mesiaci napraviť obraz poškodený katastrofickým stavom raketoplánov, cenzurovaním výsledkov klimatického výskumu Jima Hansena alebo nezmyselnu víziou vesmírneho programu. A nikto sa neodváži odhadovať, aký dopad to bude mať na práve študujúcu „armádu“ budúcich vedcov. Aj keď ... ešte stále čakám na prvý optimistický názor. Uvidíme po konferencii.

Alexander Smirnov

Alexander Smirnov

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Geológ. Postdok. Vegetarián. Treehugger. Momentálne vo Washingtone, DC. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáVedaPočítače and InternetRecenzieHocičoKrátke Kraviny

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu