Astrobiologická vedecká konferencia 2006

Autor: Alexander Smirnov | 5.4.2006 o 12:38 | Karma článku: 6,80 | Prečítané:  2519x

Astrobiologická vedecká konferencia (AbSciCon2006) vo Washingtone D.C. skončila a tak ponúkam malú rekapituláciu. Som spokojný, že aj napriek ohláseným škrtom v rozpočte vládla pomerne optimitická atmosféra. 50 percentné okresanie financií je dosť znateľné, ale aj napriek tomu si je treba uvedomiť že NASA Astrobiology Institute (NAI) stále disponuje 32.5 miliónmi dolárov ročne. A za to sa ešte stále dá robiť decentný výskum. Desiatky prednášok boli zoskupené do rôznych sekcií ako napríklad: Európa, Titan, vznik života, život v extrémnom prostredí, detekcia života, environmentálna genomika, obývateľnosť Marsu, masové vyhynutia alebo extraterestriálna prebiotická syntéza. V tomto článku sa však skôr zameriam na "politiku" NASA ako na vedu samotnú.

Okrem obrovského množstva prednášok o pokroku v astrobiologickom výskume boli najzaujímavejšími diskusie o budúcnosti tejto vednej disciplíny a často aj ostré výmeny názorov medzi vedcami a zúčastnenými pohlavármi z NASA. Jedna z takýchto diskusí sa odohrala na tzv. „Town Hall Meeting“ v stredu večer, keď sa pred nabrúsené publikum postavili Michael New z exobiologickej sekcie NASA a Carl Pilcher (NASA HQ). Tu je treba pripomenúť, že v publiku sedeli okrem výrazne mladšej vedeckej populácie aj tí čo už toho dosť preskákali a dokázali – Baruch Blumberg (držiteľ Nobelovej ceny za objav vakcíny proti Hepatitíde B a bývalý riaditeľ NAI), Frank Drake (sformuloval slávnu Drakovu rovnicu) alebo Jill Tarter zo SETI podľa ktorej príbehu bol natočený film Kontakt.

Od rána sa po kuloároch šuškalo, že vraj kvôli tlaku zo strany senátorov a kongresmanov (ktorým prišli stovky faxov, listov a telefonátov od vedcov a podporovateľov astrobiológie) dôjde k miernemu navýšeniu rozpočtu na zhruba 47 miliónov na fiškálny rok 2007. Táto informácia sa nakoniec ukázala ako pravdivá. Rozjasanú sálu nakoniec však schladil oznam, že je to len tento jeden rok a až do konca Bushovho kraľovania bude rozpočet NAI fixovaný na už spomínaných 32.5 mil. USD. Toto pochopiteľne vyvolalo búrku nevôle, pretože toto dočasné zvýšenie zapáchalo politickou hrou pred televíznymi kamerami a reportérmi, ktorých bolo prítomných vyše stovky. Pilcher túto špekuláciu dementoval a podobne sa vyhol aj priamej otázke, či Bushove náboženské presvedčenie nemá prsty v obmedzenom rozpočte NAI. Konkrétne odpovedal, že on o takom ničom nevie a spomenul americké príslovie „No one needs to know how sausages are made“, teda vo voľnom preklade „Niekedy je lepšie nevedieť“. V každom prípade bol však obrovský záujem médií vítaný, pretože potvrdzuje záujem populácie o astrobiologický výskum.

Ďaľšia zaujímavá séria prednášok sa dotýkala problému kreacionizmus (inteligentný dizajn) vs. evolúcia. Aj napriek tomu, že je jednoduché predpokladať, na ktorú stranu diskusie sa prikláňali zúčastnení, bol som potešený tým, že priestor na vyjadrenie dostal takpovediac aj Vatikán, konkrétne George Coyne, z Vatikánskeho observatória. Tí, ktorí sledujú túto debatu by neboli prekvapení jeho názorom, že kreacionizmus a jej pozlátkom obalená varieta nazvaná „inteligentný dizajn“ do škôl na hodiny vedy nepatrí – pretože jednoducho nie je vedou. Vatikán sa už dištancoval od biblických literalistov a tak už „len“ ostáva presvedčiť Kansas a hŕstku ďaľších štátov, prevažne na juhu USA.


Connie Bertka z American Association for the Advancement of Science prednáša na tému ID vs. veda. Foto: autor

V utorok sa konal v Národnom prírodovednom múzeu banket spojený s premietaním IMAX 3D dokumentu „Magnificent Desolation: Walking on the Moon“. Tento dokument uviedol krátkou prednáškou Harrison Schmitt, ktorý ako člen misie Apollo 17 sám po Mesačnom povrchu chodil. Aj napriek tomu, že ma jeho príbehy zaujali, jeho vízia explorácie Mesiaca mi začala čoskoro vyplavovať žlč. Predstava povrchových baní na 3He, ktoré sa bude dopravovať na Zem a používať ako zdroj energie ma neskutočne rozčúlila. Zhodou okolností presne takéto bolo aj posolstvo spomínaného IMAX dokumentu (tie bane tam naozaj boli zobrazené), ktorý takto jemne a nenápadne pracuje na zmene verejnej mienky. Po skončení premietania (a troch pohároch Cabernetu) som však sa však ukľudnil, keď som zistil, že veľa mojich kolegov nezdieľa jeho predstavu ekonomického drancovania nášho satelitu. Jediné, čo ma deprimuje, že Schmitt, ako bývalý astronaut má dostatočne vysoké postavenie v NASA a politickú "silu" takéto vízie pretláčať do popredia. A aj na úkor racionálnejších plánov.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?