Nezabiješ!

Autor: Alexander Smirnov | 26.3.2005 o 20:15 | Karma článku: 7,09 | Prečítané:  1823x

Neviem do akej miery sa v Európe venuje pozornosť prípadu Terri Schiavo, ale tu v senzáciechtivej Amerike je to doslova peklo. Každý jeden spravodajský portál v USA má na hlavnej stránke fotku ženy, ktorá leží v posteli a jediný badateľný pohyb, ktorý vykonáva, je žmurkanie. Terri mala pred 15 rokmi infarkt a odumrela jej časť mozgu. Odvtedy je v nemocnici a do žalúdka jej vedie hadička, ktorá jej dodáva potravu a vodu. Drvivá väčšina neurológov, ktorá jej prípad pozná sa zhoduje v tom, že nemá žiadnu šancu na zlepšenie a že jej stav sa môže len zhoršiť.

 www.cnn.com
Počas tých 15 rokov stál pri nej jej manžel, ktorý sa o ňu staral a vyskúšal doslova všetko v ľudských silách aby sa jej stav nejako zlepšil - vrátane procedúry, kedy sa pacientovi zavedú elektródy do mozgu na oživenie jeho činnosti. Všetko márne, Terri nebude nikdy chodiť, rozprávať a myslieť. Pred pár týždňami sa jej manžel (a legálny opatrovateľ) rozhodol toto jej trápenie ukončiť a po konzultáciách s pravnikmi, doktormi mu súd povolil odpojenie hadičky. Celkom pochopiteľne rodičia Terri proti tomuto kroku protestovali, ale keďže nie sú jej legálni opatrovatelia, nemali v tejto veci žiadne slovo. Obrátili sa preto na súdy a snažili sa zrušenie spomínaného súdneho rozhodnutia. Neúspešne. Všetky nasledujúce žiadosti - vrátane tej na Ústavný súd boli zamietnuté. A vtedy sa z tejto rodinnej drámy stala nechutná celoštátna záležitosť - do prípadu sa osobne zainteresovali obaja Bushovia. Jeb - guvernér Floridy a George - prezident. Televízne spoločnosti, ktoré dovtedy len okrajovo registrovali prípad Schiavo ho okamžite povýšili v dôležitosti nad súd s Michaelom Jacksonom a vojnou v Iraku. Obaja Bushovia na to okamžite doplatili takmer okamžitým poklesom popularity - v prípade Georga najväčším počas jeho prezidentovania. A národ americký sa znovu rozdelil - veriaci a konzervatívci žiadali, aby súdy, guvernér alebo prezident zasiahli proti tejto "justičnej vražde" - a zvyšok krajiny odmietal, aby sa federálny súd a guvernéri alebo prezidenti miešali do vecí, ktoré sú výlučne v právomoci jej opatrovateľa a/alebo štátnej (Floridskej) justície. A tá rozhodla, že Terri má byť na žiadosť manžela odpojená. A americká pravica zatiaľ na čele s Fox News Channel nazýva tých, čo sa do prípadu odmietajú miešať vrahmi, pretože už dlhšie nebolo dobrého dôvodu na mediálnu polarizáciu americkej spoločnosti.

V sobotu okolo obeda je Terri už ôsmy deň bez jedla a bez vody. Pár zblbnutých ľudí sa pokúsilo dostať cez ochranku do nemocnice s pohármi vody, ktorej sa mala Terri napiť. Ako keby nechápali, že Terri piť už nevie. Rodičia sú zúfalí, pretože ich dcéra má možno už len niekoľko hodín života. Vedia to všetci. Všetci okrem Terri - EEG jej mozgovej aktivity už 15 rok kreslí len rovnú čiaru. Dav pred nemocnicou sa dožaduje vstupu, takmer bez prestania sa modlí a vyhráža sa všetkým - Terrinmu manželovi, doktorom, súdom, Bushovcom a bohu, ktorý toto všetko bez mihnutia oka dopúšťa. A keď boh nekoná ... treba vziať veci do vlastných rúk. Prikázanie "Nezabiješ!" je totiž aplikovateľné selektívne - alebo ako hovoria američania "it is negotiable". Podobne ako to známe Orwellovské "Všetky zvieratá na farme sú si rovné ...", a zvyšok už poznáte. A tak Richard Alan Meywes zo Severnej Karolíny - správne potúžený biblickými zásadami začal na internete ponúkať 250000 dolárov za zabitie Terrinho manžela a 50000 dolárov za zabitie sudcu, ktorý nariadil odpojenie hadičky. Na druhý deň mu na dvere vykopla FBI a ak ho usvedčia, dostane 15 rokov v base. Snáď mu tam niekto s doživotným trestom a s prezývkou "Big Daddy" vysvetlí ako to je s dvojitými štandardami.

Keby som bol na strane Terrinho manžela chápal by som jeho rozhodnutie. Keby som bol na strane Terriných rodičov chápal by som ich rozhodnutie. On vidí osobu, ktorá už 15 rokov živorí bez akejkoľvek šance na zlepšenie. Oni vidia dcéru, ktorá je de jure ešte medzi nami aj keď tomu tak de facto nuž nie je. Som rád, že som také rozhodnutie doteraz urobiť nemusel a dúfam, že ani nikdy nebudem musieť.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?