Kontroverzné vulkány

Autor: Alexander Smirnov | 28.3.2005 o 13:13 | Karma článku: 6,97 | Prečítané:  2447x

Kontroverzných filmov sa natočilo už veľa. Zaoberajú sa zväčša politikou, rasizmom, sexualitou, vojnou a podobnými viac-menej pálčivými otázkami spoločnosti. O to väčšie bolo moje prekvapenie, keď som zistil, že najnovší kontroverzný film je o sopečnej činnosti a má sa premietať - a to sa podržte - v kinách IMAX. Ak sa Vám zdá, že sopečná činnosť a IMAX nejdú dokopy s kontroverziou, čítajte dalej.

Čierny fajčiar/Black smokerČierny fajčiar/Black smokerwww.sdsu.edu
Kreacionizmus som spomínal v mojich príspevkoch niekoľko krát - je to taký môj koníček. Teším sa na každú ďaľšiu hlúposť z kreacionistickej dielne, na každý ďalší pseudovedecký dôvod prečo je Zem stará len 6000 rokov a evolúcia je neplatnou teóriou, či vládnou konšpiráciou. Málokedy sa ale stretávam s dôsledkami kreacionizmu (často spojeného s fanatickou bibliofíliou) v globálnom merítku. Toto je naozaj krásny príklad.

Podľa nedávnej správy od AP kiná IMAX v južnej časti USA (Texas, Georgia, obidve Karolíny) odmietajú premietať dokumentárny film nazvaný "Volcanoes of the Deep Sea" (Sopky hlbokých morí). Manažéri dotknutých kín argumentujú, že z tohto filmu nebudú mať zisk. O film nebude na juhu záujem kvôli tomu, že spomína evolúciu. A veľa ludí v týchto štátoch preferuje vedecky netestovateľný kreacionizmus a inteligentný dizajn pred testovateľnou evolučnou teóriou. Ako hovorí Pietro Serapaglia, ktorý riadi distribúciu tohto filmu - je to fenomén vyskytujúci sa len na juhu USA. Serapaglia zjavne naráža na fakt, že je to práve juh USA, ktorý sa označuje termínom "Bible Belt" a že medzi pobožnou komunitou a vyznávaním kreacionizmu existuje nevyvrátiteľná súvislosť.

Ja osobne som spomínaný film videl, keď bol uvedený ako "special feature" na medzinárodnej astrobiologickej konferencii v Californii v roku 2004. Vo nabitej filmovej sále sme všetci žasli na unikátnymi zábermi čiernych a bielych fajčiarov - prírodných komínov, z ktorých sa valí čierny alebo biely "dym" zložený s malých čiastočiek minerálov a o formách života, ktoré tam existujú pri úplnej absencii fotosyntézy. Veľmi zaujímavá bola aj diskusia s tými, ktorí tento dokument pomáhali režisérovi Stephenovi Lowovi natáčať. Chápem, prečo tento dokument poburuje kreacionistov. Vznik života v takýchto podmorských hydrotermálnych systémoch je stále platnou a testovanou (a testovateľnou) teóriou vzniku života. A to celkom bez pomoci nadprirodzených síl. Ja osobne mám k tejto teórii pomerne vrelý vzťah pretože môj súčasný výskum adresuje niekoktoré z jej známych a doteraz nevysvetlených problémov. Neviem odkedy kreacionistom vadí, že máme spoločnú DNA s baktériami, ale v tomto filme to zjavne problémom je.

Už som dávnejšie apeloval na používanie rozumu pri vykladaní biblických textov. Aj napriek tomu, že som bol okamžite obvinený z útokov na vieru, boha, náboženstvo, bibliu som nohol z diskusie skonštatovať len to, že väčšina diskutujúcich článok vôbec nepochopila. Nevadí mi biblia, boh, náboženstvá - vadí mi absencia rozumu, logiky a súdnosti. Bez ohľadu na spomínanú "kontroverziu" je tento film je fascinujúcim dokumentom, nabitý informáciami a fantastickými zábermi. A ak Vám evolúcia naozaj prekáža, dajte si do uší štuple a pokochajte sa aspoň obrázkami :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Cez čiaru: Hlas za chlieb a čučo, takto sa volilo na východe

Rómom ponúkali za volebný hlas 5 eur aj horčicu.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Smer má páku na Lajčáka

Súmračnej radíme krotiť optimizmus.

KULTÚRA

Gott už nie je boh. Česi si za celebritu storočia vybrali Sagana

Slovenský športovec porazil zástup českých umelcov.


Už ste čítali?