Moje stretnutia s Mars Exploration Rovers. Časť prvá.

Autor: Alexander Smirnov | 18.4.2005 o 12:18 | Karma článku: 8,26 | Prečítané:  1813x

Nedávne predĺženie misie roverov Spirit a Opportunity o ďaľších 18 mesiacov je výbornou príležitosťou pospomínať si ako sa oba rovery na Marse riadia. Informácie budú takpovediac z prvo-druhej ruky, keďže som minulý rok navštívil MER Operations Center v NASA/JPL v Californskej Pasadene. Naviac, po zrušení centrálne plánovaných vedeckých operácii v jeseni minulého roku, sa jeden z riadiacich uzlov presunul ku nám na katedru. V tejto prvej časti sa pokúsim opísať centralizovaný systém riadenia a vedeckých operácií z NASA/JPL v Pasadene a v tej druhej, ten terajší, decentralizovaný.

Povedzme si hneď na začiatok, že neustále predlžovanie misie nie je žiadnym prekvapením pre všetkých zúčastnených vedcov a inžinierov. Pôvodný (a veľmi opatrný) odhad, že rovery vydržia extrémne marťanské podmienky len 6 mesiacov bol v podstate určený americkej verejnosti, ktorá tento odvážny projekt financovala zo svojich daní. Dalo by sa povedať, že to bola doslova poistka proti tlakom z kongresu a širokej verejnosti, ktorá by v prípade neúspechu zrejme požadovala obmedzenie prítoku peňazí do NASA alebo aspoň do ďaľších podobných misií. Táto misia bola však od začiatku mimoriadne úspešná aj napriek pár problémom. Napríklad, Mossbauerov spektroskop na jednom z roverov sa "zázračne" opravil keď rover obalený airbagmi skákal po povrchu Marsu. Alebo Spirit, ktorého jedno predné koleso ja zaseknuté a tak sa pohybuje po Marse pospiatky ako rak, ťahajúc ochromenú "nohu" za sebou.

NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, California
Vstup do objektu JPL je týchto časoch sprísnenej bezpečnosti náročný aj pre amerického občana, nieto ešte pre cudzieho štátneho príslušníka. Po niekoľkých týždňoch od podania žiadosti na "security clearance" mi bol povolený vstup na jeden deň, ale pod podmienkou, že ma musí neustále doprevádzať jeden zo stálych členov MER misie. A to sa týka aj chodenia na WC. Po príchode na vrátnicu som dostal preukaz návštevníka - patrične sofistikovaný. Vizitku po vpísaní mojich údajov nejako "naštartovali", teda inými slovami začala tam prebiehať chemická reakcia, ktorej výsledkom sú tmavočervené pásiky indikujúce, že čas mojej návštevy vypršal. Na tejto fotke sú po pár hodinách pásiky ešte len ružové:

Na to, čo by sa stalo, ak by ma s takou vypršanou visačkou chytila všadeprítomná ochranka som sa radšej nepýtal. Kolega mi ale povedal, že on sa takmer dostal do problémov, keď zistil, že mu pri príjazde do JPL chýba preukaz. Keďže ho mal vzadu v kufri, zastal kúsok od brany, vybehol z auta, otvoril kufor, vybral preukaz a zase naspäť do auta. Keď prišiel autom k ochranke, čumel ako žaba z prachu, že majú všetci vytiahnuté zbrane a správajú sa veľmi podozrievavo. Potom mu vysvetlili, že to vyzeralo ako by si išiel vybrať zbraň a pripravoval sa ozbrojený útok. A pridali priateľskú radu: "Don't EVER do it again".
Ale vráťme sa naspäť k roverom. Tu v Pasadene sa nachádza centrum riadenia, odtiaľto prebieha "uplink" príkazov a "downlink" údajov z roverov. Zaujímavosťou je, že transfer údajov môže prebiehať len počas niekoľko pár minút ... pokiaľ nad nimi letí sonda Mars Global Surveyor, ktorá preberie údaje a pošle ich späť na Zem, respektíve roverom. Sídlia tu teda inžinieri, operátori a všetka technická podpora. V čase centrálneho riadenia tu boli aj dve identické poschodia, jedno pre Spirit a jedno pre Opportunity, na ktorých boli tímy riadiace všetky vedecké operácie. A takto vyzerá kontrola a ovládanie roverov:

A tu sa robí veda:

Každý jeden pohyb rovera sa odsúhlasuje a diskutuje na poradách niekoľko krát za deň. Na všetko dohliada Steve Squyres z Cornell University, ktorý vedúcim vedeckej časti celého projektu:Každý jeden sol (marťanská obdoba nášho pozemského dňa) oboch roverov je naplánovaný do posledných sekúnd. Každá skratka zodpovedá aktivite alebo analytickej metóde, ktorá sa má vykonať. Napríklad Navcam zodpovedá navigačnej kamere, IDD (instrument deployment device) je rameno, na ktorom sa nachádzajú rôzne nástroje (napr. RAT), Pancam je panoramatická kamera a APXS (Alpha-particle X-ray spectrometer) je rentgenový spektrometer. V prvej kolónke vidieť názov úkonu, potom jeho začiatok, koniec a trvanie.

Mimo riadiacej budovy sa v Pasadene nachádzajú ešte dve zaujímavé struktúry: "Mars Yard" a "Mars Test Bed". Mars Yard je replikou marťanského povrchu, na ktorej sa testujú rôzne manévre roverov a Mars Test Bed je v podstate bednička plná piesku, ktorej sklon a výplň sa dá meniť. Každý riskantný manéver, najmä tie na svahoch kráterov sa tu testujú pomocou verných replík roverov.Jeseň 2004 znamenala koniec centrálne riadených vedeckých operácií v Pasadene. V záujme zníženia nákladov na dennodennú prevádzku roverov (až niekoľko miliónov USD denne) sa všetci zúčastnení vedci rozišli do svojich domovských inštitúcií. Keďže moja terajšia alma mater tam mala až štvornásobné zastúpenie, jeden z riadiacich uzlov sa MER Operations je odvtedy na Stony Brook University v štáte New York. Ale o tom v druhej časti.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?