reklama

Pomožte pri výskume rakoviny ... darujte svoj procesor

Pri slove rakovina sa každmu z ns objavia na tele zimomriavky. Okrem všeobecne znmych rizikovch faktorov si len myslme (ale nevieme), čo podmieňuje jej vznik. Aj napriek tomu, že na jej vskum sa utratia ročne milirady dolrov, er, libier a jenov a aj napriek čiastkovm optimistickm vsledkom je ľudstvo ešte ďaleko od kompletnho dešifrovania zkonitost jej vzniku a možnej liečby. Aj napriek tomuto pesimistickmu (ale realistickmu) pohľadu na vec, každ z ns može pomocť - každ, kto m počtač s pripojenm na internet. O čom hovorm? O projekte GRID, ktorho lohou je koordinovať neziskov vskumn projekty - s globlnym dosahom. Takmto projektom je bezpochb aj vskum rakoviny.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)
Grafické rozhranie klienta GRID.org
Grafické rozhranie klienta GRID.org (zdroj: A.S.)

Ako to funguje?
Celý takýto výskum jezaložený na princípe nazvanom "distributed computing"(rozdelené alebo distribuované výpočty).Tým, čo participujú napríklad v projekte SETI@hometento princíp netreba vysvetľlovať. Pre tých čo tentotermín nepoznajú vysvetlím. Na katedrechémie na univerzite v Oxforde sa nachádzacentrálna databáza tohoto projektu. Okrempersonálu je to hlavne veľa počítačov a serverov,ktoré nerobia nič iné ako počítajú. Tomutoodvetviu chémie sa hovorí " computationalchemistry " (voľne preložené ako výpočtováchémia), ktorej poslaním je vypočítať to čo by saobyčajne muselo dokazovať experimentálne. Takétovýpočty pochopiteľne šetria množstvo finančnýchprostriedkov, ktoré by sa museli vynaložiť na nákuplaboratórneho vybavenia, analytických prístrojov ana výplaty tých, čo by tie experimenty robili. A takpochopiteľne najväčšou položkou na takomto výpočtovomprojekte je nákup počítačov. Je zrejmé, ževýpočtová sila systému závisí odmnožstva dostupných financií. Vysvetlím to natomto naivnom a extrémne zjednodušenom príklade: 100tisíc eúr umožní vedeckému týmu Xzakúpiť 5 tisíc výkonných počítačov,ktoré vykonajú ročne 1 milión výpočtov.Výskum tohoto týmu potrebuje ale vykonať stovkymiliónov takých výpočtov, aby boli vzaté doúvahy všetky možné kombinácie premenných vtej - ktorej vedeckej úlohe. V takejto situácii saponúkajú tri riešenia:
1) obmedziť výskum podľa výpočtovýchmožností laboratoria
2) napísať grant a požiadať o ďaľšie prostriedky
3) obrátiť sa na verejnosť a použiť distributed computing.
Všetky riešenia sú samozrejme reálne, ale jedno máviac výhod ako tie druhé. Prvé riešenie - jenajjdnoduchšie, ale takto sa može výskum skončiť aj keď dosahujepozitívne výsledky a može byť blízko vyriešeniaďaľšieho v spleti problémov. Logicky sa ponúkadruhé riešenie, avšak tí čo majú skúsenostis písaním grantov vedia, že hlavne v EU je prostriedkovmálo a sú rozdeľované pomerne úzkostlivo. Atak do hry vstupuje riešenie tretie - požiadať o pomoc verejnosť. Totoriešenie má pemerne veľkú šancu na úspech, hlavneak sa jedná o výskum niečoho čo môže postihnuť azničiť každého z nás - a tým rakovina nesporne je.A tak vznikol GRID, na ktorom pracuje uz vyše dva a pol miliónadobrovoľných procesorov. Dva a pol miliónapočítačov je niekoľko rádov (!!!) viac ako týchpôvodných 5000 počítačov v tíme X. Apochopiteľne niekoľko rádov vyššia šanca na úspech.

Ako teda môžem pomocť?
Stiahnite a nainštalujte si klienta (Windows) na Váš počítač. Po inštalácii saVás program opýta na Vaše prihlasovacie údaje atak si zvoľte prihlasovacie meno a heslo. Po odoslaníúdajov sa spustí klient a objaví sa obrazovka naktorej budú údaje o Vašom počítači a o projekte,na ktorom práve pracujete. V pravom dolnom roku kliknite natretiu ikonku zľava a podľa výkonu Vášho počítačasi možte zvoliť či chcete aby klient bežal non-stop, alebo len keď saspustí šetrič obrazovky. Na tejto obrazovke takistovidíte, koľko miesta na disku si program vyhradil na svojepoužitie. Defalutne je nastavených 1000 MB maximum. Ak všakbudete mať voľných len 100 MB, program zaberie len 100 MB.Táto hodnota sa dá zmeniť kliknutím na "Modifythis device profile". Po otvorení Vášho prehliadača saprihláste a kliknite na "View/edit device profiles" a potom na"Default". Na ďaľšej obrazovke si potom vyberte akú hodnotuchcete v položke "Hard drive space to allocate". Na záverkliknite na spodku stránky "Save". Keď už steprihlásený na stránke, môžete ešte urobiťjednu vec - prihláste sa do tímu. Vytvoril som tímblog.sme.sk a aby ste sa stali členom musíte kliknuť v menu naľavo položku "Teams". Zadajte blog.sme.sk do vyhľadávacieho poľaa odošlite. Malo by Vám nájsť jeden tím - kliknitena jeho meno. Na stránke tímu kliknite "Join this team" aje to. Všetci členovia tímu blog.sme.sk budú ťahať vštatistikách za jeden povraz. Vaše štatistiky (a štatistikytímu) si môžte pozrieť po prihlásení nastránke www.grid.org. Údaje v štatistikách saobnovujú raz za 24 a tak si ich stačí pozerať len raz zatýždeň/mesiac - alebo vôbec.

Kto by si mal (a nemal) nainštalovať klienta?
Najideálnejšou kombináciou je počítač,ktorý je zapnutý non-stop (napr. v práci aleboserver) so stálym pripojením na internet. V mojom prípade je to pracovný počítač, ktorý je zapnutý a online non-stop kvôli SSH serveru. Poskončení práce, môžete vypnúť len monitor(ktorý spotrebúva najviac energie) a Váš procesorsi može kľudne počítať ďalej. Klient sa pripája nainternet len vtedy keď potrebuje stiahnuť nový dataset aleboposlať výsledky centrálenmu serveru. Kľudne si všaknainštalujte klienta ak používate Vaš počítač len cezdeň, vždy keď Vám nabehne šetrič obrazovky - klient začne pracovať. Keď nadruhý deň (po vypnutí a zapnutí počítača)zase nabehne šetrič, klient začne počítať tam kde naposledyprestal, takže Vaše výsledky sa nestratia aj keď budepočítač vypnutý mesiac. Klienta však nedoporučujeminštalovať na pomalé počítače (na Vašu starú386-ku radšej zabudnite, trvalo by to večnosť) a na počítače sdial-up pripojením (klient by pochopiteľne fungoval, ale platiliby ste za telefón, vždy keď by sťahoval/posielal údaje).

A čo ostatné platformy?
Spomínaný klient je dostupný len pre platformuWindows. Na môj email UD odpovedali tým, žepre iné platformy sa klienty neplánujú keďžemajú malé percentá trhu. Pre používateľovLinuxu mám však dobrú správu - klienta jemožné rozbehať pod Crossover Office, čo jekomerčná verzia projektu Wine. Screenshoty sú tu. Ak sa Vám klienta nepodarí rozbehať pod Wine, môžete prejsť ku "konkurencii" , kde majú aj Linuxového klienta. Platformu Mac nepoužívam, ale je možné že klientpobeží na nejakom emulátore Windows. Pozrite sifóra na GRID-e, možno niečo nájdete.

Alexander Smirnov

Alexander Smirnov

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Geológ. Postdok. Vegetarián. Treehugger. Momentálne vo Washingtone, DC. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáVedaPočítače and InternetRecenzieHocičoKrátke Kraviny

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu