Pomožte pri výskume rakoviny ... darujte svoj procesor

Autor: Alexander Smirnov | 10.1.2005 o 6:14 | Karma článku: 4,47 | Prečítané:  2131x

Pri slove rakovina sa každému z nás objavia na tele zimomriavky. Okrem všeobecne známych rizikových faktorov si len myslíme (ale nevieme), čo podmieňuje jej vznik. Aj napriek tomu, že na jej výskum sa utratia ročne milirady dolárov, eúr, libier a jenov a aj napriek čiastkovým optimistickým výsledkom je ľudstvo ešte ďaleko od kompletného dešifrovania zákonitostí jej vzniku a možnej liečby. Aj napriek tomuto pesimistickému (ale realistickému) pohľadu na vec, každý z nás može pomocť - každý, kto má počítač s pripojením na internet. O čom hovorím? O projekte GRID, ktorého úlohou je koordinovať neziskové výskumné projekty - s globálnym dosahom. Takýmto projektom je bezpochýb aj výskum rakoviny.

Grafické rozhranie klienta GRID.orgGrafické rozhranie klienta GRID.orgA.S.
Ako to funguje?
Celý takýto výskum je založený na princípe nazvanom "distributed computing" (rozdelené alebo distribuované výpočty). Tým, čo participujú napríklad v projekte SETI@home tento princíp netreba vysvetľlovať. Pre tých čo tento termín nepoznajú vysvetlím. Na katedre chémie na univerzite v Oxforde sa nachádza centrálna databáza tohoto projektu. Okrem personálu je to hlavne veľa počítačov a serverov, ktoré nerobia nič iné ako počítajú. Tomuto odvetviu chémie sa hovorí "computational chemistry" (voľne preložené ako výpočtová chémia), ktorej poslaním je vypočítať to čo by sa obyčajne muselo dokazovať experimentálne. Takéto výpočty pochopiteľne šetria množstvo finančných prostriedkov, ktoré by sa museli vynaložiť na nákup laboratórneho vybavenia, analytických prístrojov a na výplaty tých, čo by tie experimenty robili. A tak pochopiteľne najväčšou položkou na takomto výpočtovom projekte je nákup počítačov. Je zrejmé, že výpočtová sila systému závisí od množstva dostupných financií. Vysvetlím to na tomto naivnom a extrémne zjednodušenom príklade: 100 tisíc eúr umožní vedeckému týmu X zakúpiť 5 tisíc výkonných počítačov, ktoré vykonajú ročne 1 milión výpočtov. Výskum tohoto týmu potrebuje ale vykonať stovky miliónov takých výpočtov, aby boli vzaté do úvahy všetky možné kombinácie premenných v tej - ktorej vedeckej úlohe. V takejto situácii sa ponúkajú tri riešenia:
1) obmedziť výskum podľa výpočtových možností laboratoria
2) napísať grant a požiadať o ďaľšie prostriedky
3) obrátiť sa na verejnosť a použiť distributed computing.
Všetky riešenia sú samozrejme reálne, ale jedno má viac výhod ako tie druhé. Prvé riešenie - je najjdnoduchšie, ale takto sa može výskum skončiť aj keď dosahuje pozitívne výsledky a može byť blízko vyriešenia ďaľšieho v spleti problémov. Logicky sa ponúka druhé riešenie, avšak tí čo majú skúsenosti s písaním grantov vedia, že hlavne v EU je prostriedkov málo a sú rozdeľované pomerne úzkostlivo. A tak do hry vstupuje riešenie tretie - požiadať o pomoc verejnosť. Toto riešenie má pemerne veľkú šancu na úspech, hlavne ak sa jedná o výskum niečoho čo môže postihnuť a zničiť každého z nás - a tým rakovina nesporne je. A tak vznikol GRID, na ktorom pracuje uz vyše dva a pol milióna dobrovoľných procesorov. Dva a pol milióna počítačov je niekoľko rádov (!!!) viac ako tých pôvodných 5000 počítačov v tíme X. A pochopiteľne niekoľko rádov vyššia šanca na úspech.

Ako teda môžem pomocť?
Stiahnite a nainštalujte si klienta (Windows) na Váš počítač. Po inštalácii sa Vás program opýta na Vaše prihlasovacie údaje a tak si zvoľte prihlasovacie meno a heslo. Po odoslaní údajov sa spustí klient a objaví sa obrazovka na ktorej budú údaje o Vašom počítači a o projekte, na ktorom práve pracujete. V pravom dolnom roku kliknite na tretiu ikonku zľava a podľa výkonu Vášho počítača si možte zvoliť či chcete aby klient bežal non-stop, alebo len keď sa spustí šetrič obrazovky. Na tejto obrazovke takisto vidíte, koľko miesta na disku si program vyhradil na svoje použitie. Defalutne je nastavených 1000 MB maximum. Ak však budete mať voľných len 100 MB, program zaberie len 100 MB. Táto hodnota sa dá zmeniť kliknutím na "Modify this device profile". Po otvorení Vášho prehliadača sa prihláste a kliknite na "View/edit device profiles" a potom na "Default". Na ďaľšej obrazovke si potom vyberte akú hodnotu chcete v položke "Hard drive space to allocate". Na záver kliknite na spodku stránky "Save". Keď už ste prihlásený na stránke, môžete ešte urobiť jednu vec - prihláste sa do tímu. Vytvoril som tím blog.sme.sk a aby ste sa stali členom musíte kliknuť v menu na ľavo položku "Teams". Zadajte blog.sme.sk do vyhľadávacieho poľa a odošlite. Malo by Vám nájsť jeden tím - kliknite na jeho meno. Na stránke tímu kliknite "Join this team" a je to. Všetci členovia tímu blog.sme.sk budú ťahať v štatistikách za jeden povraz. Vaše štatistiky (a štatistiky tímu) si môžte pozrieť po prihlásení na stránke www.grid.org. Údaje v štatistikách sa obnovujú raz za 24 a tak si ich stačí pozerať len raz za týždeň/mesiac - alebo vôbec.

Kto by si mal (a nemal) nainštalovať klienta?
Najideálnejšou kombináciou je počítač, ktorý je zapnutý non-stop (napr. v práci alebo server) so stálym pripojením na internet. V mojom prípade je to pracovný počítač, ktorý je zapnutý a online non-stop kvôli SSH serveru. Po skončení práce, môžete vypnúť len monitor (ktorý spotrebúva najviac energie) a Váš procesor si može kľudne počítať ďalej. Klient sa pripája na internet len vtedy keď potrebuje stiahnuť nový dataset alebo poslať výsledky centrálenmu serveru. Kľudne si však nainštalujte klienta ak používate Vaš počítač len cez deň, vždy keď Vám nabehne šetrič obrazovky - klient začne pracovať. Keď na druhý deň (po vypnutí a zapnutí počítača) zase nabehne šetrič, klient začne počítať tam kde naposledy prestal, takže Vaše výsledky sa nestratia aj keď bude počítač vypnutý mesiac. Klienta však nedoporučujem inštalovať na pomalé počítače (na Vašu starú 386-ku radšej zabudnite, trvalo by to večnosť) a na počítače s dial-up pripojením (klient by pochopiteľne fungoval, ale platili by ste za telefón, vždy keď by sťahoval/posielal údaje).

A čo ostatné platformy?
Spomínaný klient je dostupný len pre platformu Windows. Na môj email UD odpovedali tým, že pre iné platformy sa klienty neplánujú keďže majú malé percentá trhu. Pre používateľov Linuxu mám však dobrú správu - klienta je možné rozbehať pod Crossover Office, čo je komerčná verzia projektu Wine. Screenshoty sú tu. Ak sa Vám klienta nepodarí rozbehať pod Wine, môžete prejsť ku "konkurencii", kde majú aj Linuxového klienta. Platformu Mac nepoužívam, ale je možné že klient pobeží na nejakom emulátore Windows. Pozrite si fóra na GRID-e, možno niečo nájdete.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?