Ako som sa v USA cítil bezpečnejšie

Autor: Alexander Smirnov | 11.1.2005 o 10:00 | Karma článku: 8,71 | Prečítané:  3322x

Takmer každý do USA vstúpil jedným z hlavných vstupných miest (port-of-entry) ako New York, Boston, Miami, Los Angeles, prípadne letel (lieta) na vnútroštátnych letoch má nejakú hororovú historku s imigračnými úradníkmi, TSA agentami, colníkmi, pohraničiarmi alebo inými uniformovanými rukami zákona. Všetci čo leteli do USA začínajúc rokom 2004 už majú v databáze CIA alebo FBI navždy uložené odtlačky prstov a fotografie. Všade z médií počujeme, že je to práve prítomnosť týchto "rúk zákona", ktorá nás učiní bezpečnejšou. Ja osobne som s takýmto zhodnotením situácie zo začiatku vôbec nemal problém. Teda až do jedného dňa ... a potom ďaľšieho a ďaľšieho. Čítajte ďalej.

Vstup do Mexika v meste Nogales, Arizona.Vstup do Mexika v meste Nogales, Arizona.A.S.
Miesto: Nogales, Arizona - hranica s Mexikom
Datum: Január 2004
S kolegom sme na konferencii v poblízkom Tucsone a do Nogales - amerického aj mexického (rozdeleného hraničnou čiarou) nás prilákal lacný alkohol. Systém je nasledovný - v americkom duty-free shope si kúpite lacný alkohol (max. 2 fľašky) bez dane. Zaplatíte a uniformovaný SBS-kár Vás osobne odprevadí k niekoľko metrov vzdialenému hraničnému prechodu, kde prejdete hranicu, otočíte sa na opätku a vrátite sa naspäť do USA - čím naplníte podstatu duty-free nakupovania. Teoreticky to môžete urobiť len raz za deň, ale keďže na americkej colnici od Vás nevyžadujú ukázať ani len vodičák, nieto ešte pas, môžete tak urobiť koľkokrát chcete. A tak kolega prebehol cez čiaru nikoľko krát a spokojne sme sa ročnými zásobami alkoholu vrátili domov. Ja som do Mexika nemohol, lebo som nemal víza - a na podiv, mexickí colníci ich naozaj kontrolovali. Oveľa ľahšie by pochopiteľne bolo sa vrátiť späť do USA - aj bez víz, aj bez pasu. Od Američana ma nerozoznať - teda až na prízvuk. Ale veľa naturalizovaných američanov má prízvuk. A vodičák? Ten dostane v USA každý, kto si oň požiada a urobí skúšky. Ponaučenie? Len hlúpy terorista priletí na JFK, LAX, BOS aby sa dostal do krajiny. V Nogales, len hlúpy terorista si nezabalí do tašky ... čo ja viem ... výbušniny.

Miesto: San Francisco International Airport, California
Dátum: Apríl 2004
Vraciam sa z konferencie s vyše metra dlhou tubou, v ktorej je proster čo som prezentoval. Fascinovaný pracovník TSA (Transportation Security Administration) sa pýta, čo je vo vnútri. Odpovedám "poster" na čo on reaguje salvami otázok, že kto som a čo robím. Odpovedám po pravde, že som doktorand - geológ a že sa zaoberám vznikom života. Dotyčný sa mi okamžite začal zverovať, že jeho náboženstvo ho učí, že vo vesmíre nie je okrem Zeme nikde inde život. Nemal som chuť sa s ním o tom debatovať, tak som odbil tým, že neviem. Od samého vzrušenia však neposlal tubu s posterom cez detektor kovov, ale ju preniesol v rukách na druhú stranu a tam mi ju podal. S otvorenými ústami som sa naňno pozrel, ale keďže nijako nereagoval na môj údiv, pobral som sa preč. Ponaučenie - ak chcete hocičo dostať na palubu lietadla v USA, vymyslite si exotické povolanie a postavte sa do rady, kde kontroluje nie príliš duchaplne vyzerajúci TSA agent. Zrejme pre nikoho nie je prekvapením, že žiadna forma IQ testov nie je požadovaná a TSA agentom sa môže stať v podstate hocikto s čistým registrom trestov.


Miesto: Champlain, New York - Saint-Bernard-de-Lacolle, Quebec
Dátum: Jún 2004
S kolegom sme na ceste na terény na Labradorský poloostrov. Jeho Toyota je natrieskaná matrošom, na streche kanoe. Na americkej strane vládne nezáujem, znudený colník nám odmáva a sme v Kanade. Pochopiteľne, kolegovi stačí vodičák, mne kontrolujú víza, vyplňujeme rôzne formuláre o cieli našej cesty, našom náklade a podobne. Celkovo strávime - pochopiteľne po prehliadke auta na kanadskej colnici asi 20 minút. O dva týždne sa vraciame, znudený colník na kanadskej strane nám zakýva a sme v USA. Blížime sa k búdke, kde stojí 5 "kovbojov" v nažehlených uniformách a zrkadlovkách. Šíri sa z nich strach a hrôza - uznávam. Jeden z nich sa nakloní cez vodičove okno do auta, kde musí byť minimálne pol tony matroša + vzorky (a ešte to kanoe na streche) a ležérne sa spýta: "Both Americans?". Aj napriek pokušeniu povedať áno sa priznávam, že nie a pýtam sa či chce vidieť moje imigračné dokumenty. "Naaaaah" odvetí pomedzi žuvanie orbitky a odkýva nás preč. Kolegu okamžite pochytí záchvat zúrivosti nad ľahostajnosťou tých, ktorí majú ostražite strážiť hranice. Ponaučenie? Len hlúpy terorista sa bude snažiť prepašovať ... čo ja viem ... výbušniny do USA lietadlom. Ten múdry si ich dovezie pol tony za bieleho dňa cez hraničný prechod z Kanady.

Miesto: Denver International Airport, Colorado
Dátum: Október, 2004
Prechádzam cez detektor kovov s pol kilom drobákov vo vrecku. Detektor ani nepípne. Pýtam sa TSA agentky, ako je to možné keď mám vo vrecku mince. S úsmevom sa na mňa pozrie a odpovie, že môžem mať pri sebe legálne 5 dolárov v minciach. Na môj argument, že 5 babiek v štvrťákoch má inú hmotnosť a iný objem ako 5 babiek v jednocentových minciach mi len zopakuje jej predošlú odpoveď. Na to, že či si nechce skontrolovať, že či sú to zaozaj len mince mi odpovie, že nemám zdržovať. Ponaučenie? Tu už ani neviem, aký komentár si mám vymyslieť.

Čo ma primälo k napísaniu tohto článku? Prezident Bush nedávno oznamoval národu, že všetci sú počas jeho vlády v bezpečí - a bezpečnejší ako kedykoľvek pred tým. Nechám na posúdenie Vám, do akej miery je to pravda. Na záver len jedna otázka ... koľko zo stoviek miliónov pasažierov prepravených letecky v USA každý rok má podobné skúsenosti ako ja? A z tých čo prekročili hranice vlakom, pešo, autom alebo loďou? A možno to boli len náhody. A čo colník, ktorý neskontroloval pasy dvom lesbičkám vo vlaku z New Yorku do Montrealu, pretože trpel pokročilým stupňom homofóbie - pochopiteľne tiež náhoda (pravdivá príhoda môjho kolegu).

Absencia chápania reality sa stala charakteristickým znakom Bushovej administratívy. A túto teorému je nanešťastie možné aplikovať na takmer všetko čoho sa počas predchádzajúcich 4 rokov chytila - vojnou v Iraku počnúc a "Homeland Security" končiac. A tak musím dôjsť len k jedinému možnému záveru - to že bola za jeho vlády Amerika bezpečným miestom je tiež len náhoda. Ale moment ... čo rok 2001? Aha už viem .... náhoda.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?